A nyár elmúltával a nappalok egyre rövidülnek, egyre több lesz a sötét óra, amikor nem jutunk napfényhez. Az idő hűvösebb lesz, kevesebbet járunk a szabadba. A nyáron elraktározott vitaminok és ásványi anyagok elkezdenek kiürülni a szervezetünkből.
A hideg és a sötét megviseli a szervezetünket, nem véletlen, hogy a forró nappalok után jött hirtelen lehűlés után egyre többen betegszünk meg.
Az, hogy megbetegszünk-e az immunrendszerünkön múlik, ugyanis ez véd meg bennünket a vírusoktól, baktériumoktól, vagy bármilyen egyéb veszélyes idegen anyagtól, amely a szervezetünkbe kerül.
Az immunrendszert lehet erősíteni, és ajánlatos is, hiszen ha testünk saját védelmi mechanizmusa legyengül, sokkal nagyobb eséllyel fogunk ágynak esni valamilyen kórral. Továbbá fáradékonyabbak, gyengébbnek érezhetjük magunkat.
A lehetőség mindenki számára elérhető arra, hogy szervezetünk hatékonyan felvegye a harcot a gonosz betolakodókkal szemben.
1.) Megfelelő mennyiségű, pihentető alvás
A kialvatlanság, és éjszakai pihenésünk nem megfelelő minősége befolyásolja a hangulatunkat, a viselkedésünket és immunrendszerük működését is! Alvásmegvonás hatására csökken a T-immunsejtek száma. Ez a sejt felelős azért, hogy felismerje, megkösse és elpusztítsa a kórokozókat. Tudtad? Krónikus kialvatlanság esetén az influenza elleni védőoltás hatékonysága is csökken, hiszen a szervezet nem tud erős immunválaszt adni.
2.) Megfelelő testmozgás
Az edzés megnöveli szervezeted oxigén- és tápanyagbevitelét, ezáltal a vér szállítókapacitása megnő, aktívabb a vörös csontvelő. Az intenzívebb vérkeringés miatt a vér sokkal hatékonyabban tud szembeszállni a kórokozókkal, mert több ellenanyag szállítására képes. A folyamatos edzés segíthet a depresszió kialakulása ellen, csökkenti különböző betegségek kialakulásának kockázatát, ráadásul a serkenti az anyagcserét is.
3.) Megfelelő folyadékbevitel
A hideg hónapokban ritkábban érezzük azt az őrjítő szomjúságot, amit a nyári forróságban érezhetünk. Ettől függetlenül ebben az időszakban sem szabad elhanyagolni a megfelelő folyadékbevitelt. Segítségével ugyanis javul az anyagcserénk, mielőbb kiürülnek a káros, nemkívánatos anyagok testünkből.
4.) Helyes táplálkozás - vitaminok
Az egészséges életmód alappilléreit mind ismerjük. A helyes táplálkozás azért fontos, mert a bélrendszerünkön dől el mennyi vitamint képes a szervezet magába szívni. Ezen kívül megvédi szervezetünket a baktériumoktól, gombáktól, vírusoktól, amelyeket elfogyasztottunk. Hogy megóvjuk a bélrendszerünket, érdemes rostban gazdag ételeket fogyasztani, és együnk naponta élőflórás joghurtot! Emellett érdemes a vitamin raktárak szinten tartása is, ezt különböző étrendkiegészítő tablettákkal tehetjük meg.
Immunerősítő hatásuk miatt érdemes a következőket fogyasztani:
- gyömbér – serkenti az anyagcserét, segít megakadályozni a toxinok felhalmozódását
- ginzeng – javítja az immunrendszer teljesítményét
- omega 3 – gyulladásgátló hatása van (lazac, tonhal, hering, szardínia, stb.)
- csipkebogyó – rengeteg C-vitamint tartalmaz
- E-vitamin - védi a szívet (mogyoró, mandula, máj, tojás)
- csípős ételek – vérbőséget okoznak, serkentik az emésztést (fokhagyma, torma, chili, stb.)
- A - vitamin – erősíti az immunrendszert (tök)
- Flavonoid – nélkülözhetetlenek az immunrendszer megfelelő működéséhez (paradicsom, feketeribizli)
- probiotukum – bélflóránk megfelelő működéséhez fontos (natúr joghurt, kefír)
Te hogyan véded szervezeted a rá leselkedő kórokozókkal szemben? A helyes táplálkozásban tudunk segíteni – válogass ételeink között, és találd meg kedvenc immunerősítő finomságod a Falatozz.hu-n!
Forrás:
https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/immunerosites/cikkek/a_tiz_legjobb_immunerosito
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/2327/immunrendszer-erositese
https://szimpatika.hu/cikkek/9929/az-alvas-jelentosege-a-virusfertozessel-valo-megkuzdesben
https://www.mindmegette.hu/immunerosito-etelek-48595/
https://www.runnersworld.hu/a-sport-immunerosito-hatasai-125688